Niekto si zuby čistí príkladne, u iného je ústna hygiena na spodku hodnotového rebríčka. Ľudia, ktorí svoj chrup zanedbávajú, však môžu doplatiť na obrovský omyl. Myslia si totiž, že najhoršie, čo im hrozí, je strata zuba. V skutočnosti však môžu stratiť oveľa viac.
Vedeli ste, že pravdepodobnosť infarktu myokardu je u pacientov s parodontitídou až 2 krát vyššia a pravdepodobnosť mozgovej mŕtvice je vyššia až 2,8 krát? Platí jednoduchá rovnica – akonáhle nám krvácajú ďasná týka sa to aj nášho srdca.
• baktérie z úst dokážu poškodiť vnútornú stenu cievy, kde sa následne môžu zachytávať látky ako cholesterol a spôsobí to jej zúženie/blok – čo môže viesť k infarktu myokardu
• keď sa baktérie zo zapálených ďasien začnú vo väčšom množstve dostávať do krvného obehu, v tele sa začnú tvoriť protilátky, dôjde k zúženiu ciev, zníži sa tak prietok krvi a zvýši riziko vzniku zrazeniny – infarktu myokardu
• baktérie z úst priamo vstupujú do krvného obehu cez ďasná
Ak vás nič nebolí neznamená to automaticky, že vás sa to netýka, lebo zápal ďasien a parodontitída nebolia. Preto ak chceme mať zdravé srdce, je potrebné aby starostlivosť o naše zuby bola neodkladnou súčasťou nášho života.
Nepodceňujte diagnostiku, riešte problém
Zápalové ochorenia v ústach sú dnes najčastejšou a najrozšírenejšou chronickou infekciou. Čísla sú ohromujúce – viac než 80 % dospievajúcich trpí zápalmi v ústach, u 35 až 44-ročných sa to pohybuje už na úrovni viac ako 90 %! Ešte alarmujúcejší kontext týmto číslam dodáva veľká chyba, ktorá je, bohužiaľ, bežnou súčasťou liečby zápalu ďasien. Ľudia často siahajú po ústnych vodách a zubných pastách s protikrvácajúcim účinkom. Samotné krvácanie však nie je ochorením, ale akýmsi výstražným signálom tela. Ak aj potlačíme krvácanie ako jeden z prejavov zápalu ďasien, samotné ochorenie bude pretrvávať naďalej. A s ním aj hrozba následkov tohto ochorenia, vrátane srdcovocievnych problémov.
Pri odhalení parodontitídy je klúčová RTG snímka, ktorá dokáže objaviť aj kazy v medzizubných priestoroch, pod plombami a tiež kontrolovať úbytok kostí. Pri bežnom vyšetrení v kresle sú podobné výstupy nemožné, jeho efektivita bez snímku preto klesá na zhruba 60%. Skúste si predstaviť, že by lekári takto vyšetrovali vaše srdce. Nehovoriac o tom, že čím horšia je diagnostika, tým viac peňazí a času stráveného v zubnej ambulancii nás stojí riešenie problému.
Avšak to najlepšie, čo môžete urobiť, je správne a pravidelne sa starať o svoje zuby a ďasná. To tiež znamená pridať k zubnej kefke minimálne medzizubnú kefku, v ideálnom prípade aj single kefku. Všetko to totiž začína nedostatočne vyčistenými zubami. Ak budete pravidelne mechanicky odstraňovať povlak z celej plochy zubov, vrátane medzizubných priestorov, budete prispievať k zdraviu nielen ústnej dutiny, ale celého tela.
Čistenie zubov sa stane Vašim rituálom sebalásky, pretože čistý zub sa nepokazí.