Žiarivý biely úsmev – ako na to?

Receptov na to, ako dosiahnuť krásny a biely úsmev, je minimálne toľko, koľko rôznych diét na chudnutie. Podobne ako s redukciou hmotnosti aj pri bielych zuboch existuje množstvo rád, ktoré vášmu zdraviu neprospejú, a skôr než dokonalú belosť prinesú krátkodobý efekt či dokonca problémy. 

Farbu zubov určuje dentín, ktorého odtieň je daný geneticky. Ovplyvniť ho tiež môžu aj vonkajšie vplyvy, ako napríklad fajčenie, konzumácia kávy, vína, čaju či iných farbiacich potravín. Významný podiel na nežiaducich pigmentáciách má tiež nedokonalé čistenie zubov. Pigmenty sa totiž zachytávajú v zubnom povlaku. Preto je základom zdravých a bielych zubov pravidelné a precízne čistenie. Poriadne čistenie zubov hustou a mäkkou kefkou krúživými pohybmi dokáže mechanicky rozrušiť zubný povlak. Ak čistenie zanedbáte, umožníte povlaku spôsobiť nielen zubné kazy, ale sa aj hromadiť, vytvárať súvislé vrstvy, ktoré neskôr zmineralizujú a vytvoria zubný kameň, ktorý je nielen nebezpečný, ale je aj zdrojom nepríjemného zápachu a jeho žlté až hnedé sfarbenie vašim zubom rozhodne na kráse nepridá.

Dentálna hygiena robí zázraky

Absolvovanie dentálnej hygieny dvakrát ročne nie je len rozmarom, ale bežnou súčasťou starostlivosti o zuby. Dentálny hygienik vám nielen poradí, ako sa o zuby starať, ale aj odstráni zubný kameň a zuby šetrne a prirodzene vybieli, a vám biely úsmev pri správnej starostlivosti vydrží aj niekoľko mesiacov.

V súčasnosti existuje na trhu množstvo produktov, ktoré sľubujú okamžité vybielenie zubov. Mnoho bieliacich gélov, pást či prúžkov však obsahuje agresívne látky, ktoré možno zuby rýchlo vybielia, ale zároveň aj poškodia. Bežnou súčasťou bieliacich prípravkov je peroxid, ktorý môže preniknúť cez sklovinu až k dentínu, čo vedie k citlivosti zubov a k oslabeniu ich obranyschopnosti. Keď bieliace zubné pasty nefungujú na báze chemického bielenia, zuby zbavujú zafarbenia obrusovaním, čo tiež nie je najšetrnejší spôsob. Dôvodom je vysoká miera obrusovania, tzv. abrazivity. Veľkosť abrazívnych častíc vyjadruje hodnota RDA, ktorá je pri bieliacich pastách často veľmi vysoká (100 a viac). So zubným povlakom tak pasta odstraňuje aj časť skloviny. Poškodenia vo vrstve skloviny môžu spôsobiť citlivosť zubov či horšiu odolnosť proti zubnému kazu. Zvoľte si radšej pasty s nízkou či miernou abrazivitou.

Pri výbere vhodnej zubnej pasty vám pomôže v Smile Design naša dentálna hygienička Peťka. Ak ste sa už rozhodli pre bielenie máme v ponuke sadu na domáce bielenie, ktorá obsahuje nosiče, bieliaci gél, ktorý je možné dokupovať aj samostatne.