Strach môže prameniť z mnohých faktorov. Na deti má veľký vplyv, ako rodič hovorí o návšteve zubného lekára.
Čím skôr dieťa k zubnému lekárovi privediete, tým rýchlejšie mu dáte šancu vytvoriť si s lekárom vzťah založený na dôvere. Hravá atmosféra a úprimná komunikácia ošetreniu veľmi prospieva. Deťom je vhodné vždy čo najjednoduchšie a primerane ich veku vysvetliť čo sa bude diať. Je to voči nim fér. Ak dieťa odmietne spolupracovať a má veľký strach netlačíme na pílu aby sme nedocielili presný opak.
Rodičia často nevedomky spôsobia, že dieťa má zo zubára strach na základe toho ako o zubárovi a o ošetrení hovoria. Nevhodné sú napríklad slová − neboj sa, nič ťa nebude bolieť, nemusíš sa ničoho báť, keď som bol ako ty, takto sa to robilo, prípadne sa rodič dieťaťu začne vyhrážať, že ak si nebude umývať zuby, tak mu ich doktorka vytrhá. Ideme dať vŕtať zub. Už slovo vŕtať znie strašidelne. Vhodné je použiť opis ako očistiť zúbok alebo ošetriť. Keď takto s dieťaťom komunikujú, ono vôbec netuší, čo sa tam bude diať. Intenzívne vycíti, že rodič má z toho sám strach. Dôležitý je prístup nielen ošetrujúceho zubára, ale aj celého personálu.
Pomôcť môže aj oddelenie dieťaťa od rodiča pretože z neho necítia ten strach. Sú potom sami na seba hrdí ako to bez mamky či ocka sediaceho v čakárni zvládli.
Tomu, aby si dieťa vytvorilo dobrý vzťah so zubným lekárom, vedia rodičia pomôcť. Základom je, keď dieťa naučia správne čistiť si zuby. Je prirodzené a vhodné deťom zuby dočisťovať do 12rokov. Následne je dôležité nielen to, ako mu o zubnom lekárovi rozprávajú, ale aj to, či ho naozaj privedú.
Najideálnejšie je, keď dieťa zubár vidí prvýkrát do dvoch rokov, ideálne okolo roka a pol. Postupne s vekom ako rastie, začne návštevu doktora vnímať ako povinnú pravidelnosť príde, pán doktor sa pozrie na zúbky a zas odíde. Nie je nič zlé na tom ak s dieťaťom k zubárovi prídete len tak. Dohodnite si termín kde si len prídete obzrieť ambulanciu a povoziť sa na kresle. Prísť k zubárovi keď už je problém, alebo keď zub bolí je neskoro.
Vek 0-3 roky
U detičiek v tomto veku sa najčastejšie vyskytujú kazy na žuvacích plôškach. Dochádza k tomu pri konzumácii sladkostí, keksíkov, sušeného ovocia, ale aj pri zaspávaní s fľašou so sladeným nápojom. Dieťa by sa malo začať starať o svoje zúbky približne od druhého roka života.
Predškolský vek 3-6 rokov
V tomto veku sa môžu objaviť prvé medzizubné kazy, pretože medzery medzi zúbkami sa zmenšili a vytvorili sa tak ťažko dostupné priestory. Dôležité je budovanie návyku dieťaťa na pravidelné správne čistenie zubov, už aj s medzizubnými pomôckami. Ako vhodnú motiváciu môžete použiť farebnú zubnú kefku, či hru. Vhodné je aj učenie formou odkukávania spôsobu čistenia od rodičov.
Školský vek 6-12 rokov
Školákom v tomto veku sa najčastejšie tvoria kazy na žuvacích plôškach šestiek (prvé trvalé stoličky), neskôr v priestore medzi trvalou a dočasnou stoličkou. Veľkú pozornosť treba venovať najmä kontaktným plôškam všetkých zubov – ako dočasných, tak i trvalých. V súčasnej dobe už vieme predchádzať vzniku kazu na prvých trvalých zuboch, ktoré je možné zapečatiť.